postheadericon Jak zrobić stroik z makaronu lub masy solnej

Skoro dzieci robią stroiki bożonarodzeniowe z papieru i bibuły, to dorośli również mogą uruchomić wyobraźnię i wykorzystać jakieś nieco mniej konwencjonalne materiały do wykonania dekoracji świątecznych. Dobrym przykładem jest makaron lub masa solna.

Łącząc ze sobą, za pomocą odpowiedniego kleju, różne rodzaje makaronu można stworzyć urocze aniołki, gwiazdki, choinki czy całą szopkę. Po wykonaniu figurek wystarczy pomalować je farbą w sprayu. Zwykle wybiera się srebrny lub złoty kolor. Tworzenie świątecznych ozdób z makaronu nie jest trudne, a może być bardzo twórcze i przyjemne. To dobra propozycja dla całej rodziny. Trzeba tylko kupić makaron w rozmaitych kształtach, żeby mieć jak najwięcej możliwości wymyślania ciekawych figurek. Wykorzystując makaron można też stworzyć oryginalny wianek bożonarodzeniowy. Wówczas przykleja się makaron do podstawy ze styropianu. Inny sposób na jego zrobienie polega na użyciu masy solnej. Przepis na nią jest naprawdę prosty – trzeba wymieszać w takich samych proporcjach mąkę i sól, a następnie dodać wodę. Ciasto ma być plastyczne. Po ulepieniu z niego świątecznych ozdób najlepiej upiec, a właściwie wysuszyć je w piekarniku. Nie powinien być zbyt mocno rozgrzany, wystarczy 50ºC. Na końcu malujemy nasze dzieło farbami akwarelowymi lub w sprayu.

Pierwsze figurki z masy solnej nie zawsze są tak udane jak planowaliśmy, ale z czasem można tworzyć naprawdę najpiękniejsze możliwe ozdoby świąteczne i układać z ich użyciem artystyczne stroiki. Najczęściej komponuje się je z gałązek drzewa iglastego, ozdobnych wstążek oraz specjalnych wyrobów z ciasta solnego. Poza tym można wykonywać taką metodą niezwykłe wieńce adwentowe. Najłatwiej jest zrobić warkocz, a z niego okrąg i odcisnąć miejsca na świeczki. Jednak niektórzy tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Lepią z masy solnej gwiazdy betlejemskie, kokardy, suszone owoce itp. Po wysuszeniu i pomalowaniu wygląda to naprawdę imponująco. W związku z tym warto znaleźć czas na zrobienie, oprócz makowca i pierniczków, figurek z ciasta solnego. Nie nadaje się ono co prawda do jedzenia, ale za to daje dużo przyjemności z lepienia i oglądania świątecznych dekoracji.