postheadericon Stroiki z bibuły, papieru, origami robione przez dzieci

Dla dzieci robienie dekoracji świątecznych to po prostu dobra zabawa. Zwykle zajmują się tym zarówno na zajęciach plastycznych w szkole czy przedszkolu, jak i w domu. Wspólne robienie ozdób bożonarodzeniowych to wspaniały pomysł na rodzinne spędzanie czasu.

Oczywiście też wykonywać razem świąteczne dekoracje z makaronu, masy solnej, szyszek, suszonych owoców itd. Jednak im mniejsze dzieci tym łatwiej i wygodniej będzie im posłużyć się papierem, bibułą, sreberkiem i zwykłym klejem. Ciekawa propozycja dla maluchów polega na zrobieniu choineczki. Najpierw trzeba przygotować z papieru technicznego stożek. Najlepiej, aby kartka była zielona, w razie gdyby nie udało się całkowicie zasłonić stożka. Jak go zrobić? Trzeba wyciąć ćwiartkę koła i skleić ją klejem lub taśmą w taki sposób, aby powstał właśnie stożek. Kolejny krok polega na wycięciu pasków z zielonej bibuły i ponacinaniu ich z jednej strony. Następnie należy przykleić je dookoła papierowej podstawy, tak aby nacięcia imitowały igły choinki. Kiedy cały stożek będzie już obklejony bibułą można udekorować choinkę, na przykład gwiazdkami wyciętymi ze srebrnej folii spożywczej, bombkami z papieru kolorowego, cekinami itp.

Z kolorowego papieru i bibuły można też robić wspaniałe łańcuchy czy aniołki do powieszenia na choince. Nieco mniej popularne jest wykorzystywanie rolek po papierze toaletowym… Natomiast wystarczy obkleić rolkę kolorowym papierem, zrobić główkę z piłeczki, a następnie włosy z włóczki, skrzydła ze sreberka i aureolkę z drucika. Na końcu rysujemy buzię cienkopisem i mamy aniołka. Podobnie można zrobić Św. Mikołaja, tylko tutaj z pewnością przyda się wata. Razem z dziećmi można też zrobić wieniec adwentowy z papieru. Przy okazji warto objaśnić jego symboliczne znaczenie. Nieco starsze dzieci mogą natomiast stworzyć świąteczne dekoracje origami.  Szczególnie ładnie wyglądają ozdoby zrobione metodą modułowego origami 3D. Wymaga to trochę pracy i nabranie wprawy, ale jeśli tworzy się je w wesołym towarzystwie, to jest to sama przyjemność.