postheadericon Wianki i girlandy na drzwi lub kominek

W wielu domach tuż przed Bożym Narodzeniem pojawia się wieniec adwentowy lub wianki, które wiesza się na drzwiach czy kominku. Okazuje się, że takie dekorację są całkiem łatwe do zrobienia i można przygotować je samodzielnie.

Chociaż klasyczny stroik złożony z kilku zielonych gałązek, bombek i świecy, to jednak z najprostszych do wykonania ozdób świątecznych, to jednak warto spróbować zrobić też wieniec, bo prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Można w tym celu wykorzystać podstawę ze styropianu lub wikliny. Niezbędny będzie też klej i pistolet do klejenia na ciepło. Z jego pomocą przymocujemy do styropianowej lub wiklinowej podstawy gałązki świerkowe. Ewentualnie można je przywiązać za pomocą sznurka. Kiedy cała podstawa jest już zakryta gałązkami okręcamy wieniec ozdobną wstążką. Oczywiście można dodać też bombki, jarzębinę, suszone plasterki cytrusów czy szyszki. Poza tym można w ogóle wykonać ekologiczny wianek świąteczny z szyszek. Zawieszenie takiej dekoracji na drzwiach będzie od progu wprawiało gości w dobry i świąteczny nastrój. Zresztą zawieszenie wianka na kominku to również doskonały pomysł. Kojarzy się nam od razu z tradycja zachodnią, podobnie zresztą jak girlandy na drzwiach lub kominku.

Jak właściwie zrobić girlandy bożonarodzeniowe? Podstawą może stać się elastyczna rurka lub po prostu gruby sznur. Gałązki montujemy za pomocą drucika. Potem zawiązujemy na niej wstążki, tworząc kokardy. Następnie używając ponownie drucika mocujemy bombki, szyszki oraz inne wybrane ozdoby. To jaką girlanda będzie miała długość zależy tylko od nas. Zwykle wiesza się ją w poziomie, tak że jej dwa końce zwisają po bokach. Można jednak zawiesić ją także w sposób pionowy, na przykład wzdłuż drzwi wejściowych. Najlepiej wykonać wówczas dwie girlandy, które zostaną zwieszone po dwóch stronach drzwi. To naprawdę efektowna dekoracja i warto poświecić chwilę czasu na jej wykonanie. Warto pamiętać jednak o tym, aby wybierać gałęzie, które nie gubią zanadto igieł. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy girlanda ma zawisnąć w domu.