postheadericon Jak wykonać wieniec adwentowy

Nasze domy ozdabiają przed Bożym Narodzeniem nie tylko choinki i stroiki, ale także wianki świąteczne. Specjalnym ich rodzajem są wieńce adwentowe. Tradycyjnie powinny być zrobione z gałązek choinki oraz mieć cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele Adwentu.

Wieniec powinien być zawieszony pod sufitem, za pomocą wstążek. Natomiast obecnie robi się tak głównie w kościołach, a w domach często wieńce kładzie się na stole lub w innym miejscu. Najprostszy wieniec adwentowi wykonuje się na drucianej, wiklinowej lub styropianowej podstawie z gałązek świerku, jodły, sosny czy daglezji. Następnie umieszcza się w nim cztery czerwone świece oraz kilka kokardek. Kolor czerwony ma symbolizować radość związaną z oczekiwaniem na narodzenie Jezusa. Jednak można również realizować inne pomysły na wykonanie wieńca adwentowego. Inspiracje można czerpać z czasopism czy Internetu. Bardzo ładnie wygląda na przykład taki świąteczny wieniec z szyszek. Można udekorować go dodatkowo orzechami pomalowanymi na złoto oraz złotymi kokardami. Oczywiście powinny znaleźć się w nim cztery świece, jednak nie zawsze trzymamy się tu symbolicznej kolorystyki i pojawiają się też świece białe, brązowe czy złote.

Ciekawą i prostą propozycją jest zrobienie wieńca adwentowego z papieru. Wówczas warto poprosić dzieci o pomoc lub nawet zostać tylko ich asystentem. Przede wszystkim trzeba wyciąć obręcz z papieru, udekorować ją papierem kolorowym, bibułą i sreberkiem, a następnie wyznaczyć miejsca na cztery świeczki-podgrzewacze. Warto przykleić podstawki na nie, na przykład w kształcie gwiazdek. Nieco więcej pracy i zdolności wymaga natomiast wykonanie bożonarodzeniowego wieńca z masy solnej. Najpierw trzeba przygotować masę – mieszamy mąkę i sól w takich samych proporcjach i dodajemy tyle wody, aby ciasto dało się formować prawie jak plastelina. Dzielimy je na trzy części, z których powinny powstać wałki do zaplecenia warkocza. Warkocz układa się w okrąg i lepi jeszcze kokardę, która zamaskuje miejsce połączenia ciasta. Na końcu trzeba zrobić wgłębienia na świeczki i można już piec. Taki wieniec można pomalować akwarelami i farba w sprayu.